BENEFIČNÍ DIVADELNÍ FESTIVAL POOSMÉ: „VĚŘTE NEVĚŘTE“


Umělecká skupina OLDstars již poosmé připravila další ročník benefičního divadelního festivalu OLDstars on the ROUD – letos s příznačným podtitulem „Věřte nevěřte“. Do poslední chvíle totiž nebylo jisté, zda festival v důsledku koronakrize vůbec proběhne. Proběhl  o víkendu 10. – 12. 7. 2021, přivítal na 400 návštěvníků všech věkových kategorií a nabídl širokou škálu kulturních zážitků. Většinu programu tvořily inscenace hereckého studia OLDstars, a to jak starší osvědčené kusy, tak i novinky uplynulé sezony. V té nejenže nebylo možné hrát pro diváky, ale ani zkoušet nové inscenace. Divadlo však přežilo v průběhu staletí mnohé katastrofy, a tak několikaměsíční přestávka byla jen impulsem pro další tvorbu. Poprvé tak byla v Roudnici uvedena například inscenace Sóska Sultkrumpli oblíbeného maďarského autora Zoltána Egressyho nebo Vladimír Matjaže Župančiće v režijním vedení Zuzany Horákové. Dále pod vedením Tomáše Staňka vznikla inscenace Dospělé dítě/Mrtvé dítě britské performerky Claire Dowie v podání hereček souboru Youngstars. Přímo pro festival byly nazkoušeny tyto inscenace: Spílání publiku nobelisty Petera Handkeho, Jednu vyber Neila Labuta, Plešatá zpěvačka Eugenea Ionesca nebo UBU na motivy Krále Ubu od Alfreda Jarryho. Letošní přípravka k přijímačkám na divadelní akademie se představila v performance Shakespeare v jedné minutě. Z mladé generace režisérů OLDstars nastudoval Prokop Košař hru Láska a informace Caryl Churchillové nebo Anna 11. března Palomy Pedrero, Jan Šípal připravil projekt Vzteklí psi, Emma Žežulová s Anastázií Landovou připravily openair adaptaci Máchova Máje. V reakci na předpokládaná omezení jsme připravili i blok online představení, která diváci mohli sledovat ve svých mobilních zařízeních přímo v areálu klášterní zahrady nebo z pohodlí svého domova. V online bloku mohli diváci zhlédnout Komoru, Bílou nemoc 2.1 nebo si poslechnout pohádkové čtení do sluchátek O princi Čekankovi. Díky sponzorskému daru firmy Rete s.r.o. jsme mohli našim divákům zprostředkovat kvalitní internetové připojení. Další letošní novinkou byla nová lokalita roudnického Kina Sokol, kde kromě divadelních inscenací byl na velkém plátně uveden videozáznam inscenace Rečičky. Ani na letošním ročníku OLDstars on the ROUD nechyběly inscenace absolventů OLDstars z řad profesionálních divadelníků. Matyáš Řezníček jako režisér nastudoval znovu pro bytové divadlo v Košické další text – Plíce Duncana Macmillana s absolventy oboru herectví na pražské DAMU a brněnské JAMU Petrem Jeřábkem a Eliškou Vocelovou. V premiéře mohli taktéž diváci vidět hru Joe Penhalla Láska a porozumění v podání Karolíny Vaňkové, Samuela Tomana a Tomáše Weissera ve scénografii Jakuba Cibuly. Jako každý rok je i letos výtěžek benefiční. O částku se podělí klášter a provozovatelé roudnického kina Sokol. Za uplynulé ročníky se studentům z OLDstars podařilo pro klášter vybrat celkem více než 250 000 Kč, čímž přispěli například ke zřízení Klášterního klubu nebo vzniku Ekocentra Zvonice. Benefiční činnosti se však OLDstars věnují již dlouhodobě – za zmínku například stojí open air festival Hamlet na Helfenburku, kterým v letech 2012 a 2013 podpořili opravu hradu Helfenburk u Bavorova. Výjimkou nejsou ani některé jednotlivé inscenace pod hlavičkou OLDstars – monodrama Všechny báječné věci v hlavní roli s Danielem Krejčíkem podpořilo spolek Nevypusť duši, inscenace Margaritě uváděná ve Werichově vile v jediné roli s Ljubou Krbovou podporuje pravidelně Alianci žen s rakovinou prsu a projekt Bellis Young & Cancer, a rezidenční projekt Vinohradského divadla Nikdy uváděný v bytovém divadle H2/O věnuje tržbu Spolku Ichtyóza. Festival OLDstars on the ROUD 2021 byl podpořen grantem Ministerstvem kultury – Státního fondu kultury. Děkujeme také SOŠ a SOU a Gymnáziu v Roudnici nad Labem a jejím ředitelům Ing. Richardu Červenému a Mgr. Petru Dobešovi za pomoc a podporu při organizaci festivalu.