Proběhl X. OLDstars on the road: Den s Hamletem


V rámci tradičního festivalového léta chystají OLDstars letos v červenci v klášteře jubilejní divadelní zážitek. Projekt je příspěvkem studentů do sezónní nabídky čerstvě prohlášené národní kulturní památky.
V uplynulých 9 letech umělecká skupina OLDstars rozžívala klášter jak festivalovým děním, tak originálními divadelními zážitky šitými na míru nezvyklému a členitému prostředí. 10. ročník chceme oslavit snad nejslavnějším divadelním textem: Shakespearovým Hamletem.

fotogalerie z akce je ZDE

Sobota 22. 7.: Den s Hamletem

Vstupenky na představení: https://goout.net/cs/hamlet+workshop/szridlv/

Workshop je vhodný pro všechny bez ohledu na věk a bez jakýchkoliv zkušeností. Počet účastníků je omezený. Rezervace nutná na workshop@oldstars.cz.

„Den s Hamletem“ je koncipován do dvou částí: v první proběhne otevřený tvůrčí workshop, ve druhé se na klášterní zahradě odehraje slavnostní divadelní představení. Chceme vtáhnout účastníky do děje nejen jako diváky, ale jako spolutvůrce. Diváci večerního představení se nemusí nutně překrývat s účastníky workshopu (a naopak). V nabídce ale je strávit celý den s Hamletem.

a) workshop (zážitkový program)

Od 10:00 bude v rámci představení probíhat nízkoprahový, sebezkušenostní, zážitkový workshop s výtvarně-pohybovo-hudebně-divadelními prvky.

Účastníci workshopu by měli prožít Hamleta všemi smysly. Měli by se hýbat a uvědomovat si své tělo v prostoru, uvědomovat si své tělo zevnitř. Hamlet by je měl rozeznívat. „Slova, slova, slova“ by se měla stát tělem, zvukem, obrazem na mnoho různých způsobů. Hamlet by jim měl chutnat nebo se vzpříčit v ústech. Může jim vonět a páchnout, bít i hladit. Tomu bude napomáhat členitý prostor kláštera a různé aktivity spojené s vybranými úryvky ze Shakespearova dramatu.

Na různých místech kláštera projdeme společně příběhem Hamleta. Existenciální otázky, které text otevírá, rezonují s meditativním prostorem kláštera. Budeme si povídat, hrát, tvořit, nechávat se inspirovat příběhem, zkoumat možnosti prostoru.
Začínáme v kuchyni a připomínáme si, jak hrál Hamleta Ivan Vyskočil jen s kuchyňským náčiním. Na zahradě budeme hledat, kam umístit ducha mrtvého krále na hradbách. V kapitulní síni zkusíme postavit scénu jen ze stínů postav. V ambitu si zkusíme voiceband. Možná dojde i na šerm.

Vede herec Jan Horák a výtvarnice Máří Pacltová.


b) představení OLDstars
William Shakespeare: HAMLET
„Proč tvorové jako já se mají plazit mezi nebem a zemí?“
Slavné drama cti a touhy v generační zkratce. Čistě mužský ansámbl složený ze studentů a absolventů OLDstars.
V moderním překladu Martina Hilského vznikl redukcí původního počtu postav sevřený tvar, který mužskou energií pokouší alžbětinskou divadelní tradici. Na prázdném jevišti, inspirováni renesančním kostýmem, bojujeme s blankversem, předsudky, přehnanými ambicemi, nenaplněnými plány i nespravedlností.

Hrají: Sebastian Vopěnka, Matěj Zahajský, Lukáš Cenker, Jan Šípal, Matouš Košař, Cyril Janeček

Režie: Tomáš Staněk