Divadlo v klášteře letos jinak


Studentská umělecká skupina OLDstars se v červenci opět vydá na cesty. Letos však výrazně expanduje a svůj repertoár podělí mezi několik měst a míst. Cestovní léto zahájí víkendovým divadelním benefičním festivalem v areálu bývalého pivovaru Sedlec v Kutné hoře. Následně nabídne divadlo pod širým nebem na několika hradech, zámcích a parcích v okolí. Letní turné zakončí o víkendu 16. – 17. 7. zvláštním divadelním projektem v bývalém augustiniánském klášteře v Roudnici nad Labem.

V minulých letech se divadelníci soustředili na ožívání klášterního okolí – zahrady, klubu, zvonice, dřevníku, nedalekého školního dvora nebo kina Sokol. Letos studentské divadlo vstoupí do nejvlastnějších interiérů kláštera.

Po 8 ročníků festivalu OLDstars on the Roud bylo cílem rozžít klášter, zahltit ho divadlem, lidmi… do té míry, že kapacita areálu přestávala stačit. Letos na to chceme jít opačně: nabídnout malým skupinám diváků klášter tichý a prázdný. Nechat ho, aby působil ve své přirozené podobě. Jeho nezaměnitelný genius loci je důležitým materiálem pro inscenaci, kterou připravujeme“, říká dramaturgyně Zuzana Horáková.

V originálním konceptu divadelní procházky budou diváky ve skupinách provádět jednotlivými lokacemi dramatické postavy. Na každé zastávce se pak odehraje část příběhu, který se bude divákům postupně doplňovat jako mozaika.

Východiskem inscenace je text „Roberto Zucco“ od francouzského dramatika Bernard-Marie Koltèse. Námětem je skutečný příběh mladého vraha. Text poetickým způsobem klade otázku „Odkud se bere zlo?“, nenabízí ale prvoplánové odpovědi.

Klášter je tradičně místem, které člověku dává dostatek času a klidu, aby se mohl podívat do svého nitra a klást si důležité otázky. Kde se v nás berou různé destruktivní síly, k těm podstatným otázkám patří. Roberto Zucco je stále na útěku. Nevydrží ve vězení ani na svobodě, rád by utekl tak nějak úplně. Klášter sám od sebe nabízí témata ústraní, odchodu, útěku a svobody, a tak vede s textem zajímavý dialog,“ popisuje Horáková.

Projekt byl podpořen grantem města Roudnice nad Labem. Výtěžek ze vstupného poputuje ve prospěch památky. Vstupenky v několika cenových kategoriích jsou již v prodeji v síti Goout.