Divadelní festival OLDstars on the ROUD 2018


ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA Z  5. ROČNÍKU BENEFIČNÍHO FESTIVALU OLDSTARS ON THE ROUD

Již popáté se bývalý klášter v Roudnici nad Labem stal na jeden víkend dějištěm studentského benefičního festivalu OLDstars On The ROUD. O víkendu od 13. do 15. července 2018 navštívilo prostory kláštera a jeho zahrad i přidružených prostor na 350 diváků, z toho v nejvytíženějším sobotním dni 170, a to nejen studentů – OLDstars svým rozmanitým repertoárem přilákali všechny věkové kategorie. Program čítající téměř tři desítky titulů obsahoval kromě inscenací Hereckého studia OLDstars i monodramata v hlavních a jediných rolích s profesionálními herci, jako jsou Ljuba Krbová, Elizaveta Maximová, Matyáš Řezníček či Daniel Krejčík. Pro nejmenší diváky nastudoval jeden z hereckých týmů i pohádku Hanse Christiana Andersena Pasáček vepřů.

Za roudnickým publikem přijely i novinky odpremiérované teprve v červnu v žižkovském prostoru H2O, jedné ze dvou domovských scén OLDstars. K takovým kusům patřil například rytmický kabaret vycházející z textů Guy de Maupassanta a Françoise Villona Slečna Fifi, současné německé drama Dey Loher Klářiny vztahy, dále pak Provaz, divadelní adaptace filmu Alfreda Hitchcocka, či autorská inscenace Tma. Režie se ujali pedagogové a vedoucí skupiny OLDstars Tomáš Staněk, Zuzana a Jan Horákovi a Daniela Von Vorst, představili se ale i režiséři z řad současných i někdejších členů hereckého studia. Svou autorskou i režijní premiéru měla na festivalu i Kateřina Humhalová, autorka inscenace Zpověď. Ta byla uvedena jako zlatý hřeb prvního večera festivalu před klášterní zvonicí a byla podpořena grantem Nadace Život umělce. Drama, založené na příbězích Taťány z Puškinova Evžena Oněgina, Octavia z Mussetova románu Zpověď dítěte svého věku a titulního hrdiny z Goetheova Utrpení mladého Werthera, se sice opírá o klasická díla světové literatury, jejich současná adaptace však potěšila i diváky, kterým taková literatura obyčejně nic neříká.

Zpověď ale není výjimkou, celé OLDstars On The ROUD jsou akcí otevřenou nejen častým návštěvníkům divadel – pátý ročník nabídl kromě nabitého oficiálního programu i offprogram, zahrnující například půlnoční zastavení v chrámu s básněmi Ivana Jirouse, Bohuslava Reynka nebo Jana Zahradníčka.

Letošní výtěžek činil 60 000,-. Klášter díky festivalu doposud získal na nové projekty přes 100 000,- Kč a kromě Klášterního klubu tak mohlo být založeno i Ekocentrum Zvonice. Festival byl letos podpořen grantem města Roudnice nad Labem a osobní záštitu nad ním nadto převzal starosta města Vladimír Urban.

Mediálními partnery festivalu jsou servery scena.cz, odivadle.cz, divadlo.cz a i-divadlo.cz.

Více informací: www.oldstarsontheroud.cz, www.facebook.com/OLDstarsontheROUD/, www.facebook.com/skupinaOLDstars/

 

www.oldstars.cz
OLDstars z. s., umělecká skupina
Charkovská 15, Praha 10, 110 00
IČO: 266 75 579, DIČ: CZ 266 75 579, banka: 181 754 2001/5500