První příměstský tábor v Ekocentru je úspěšně za námi


DSCN1272

Jak spolu souvisí ovce, ovoce, zvonice a Klášter Roudnice?

Své o tom ví třináct děti, které se s námi ve dnech 14.- 18. srpna pustily do dobrodružství příměstského tábora. V klášterní zahradě je pořád co dělat – dost času nám dalo jen zmapovat všechna její zákoutí. Zjistili jsme, že ovečkám nejvíc chutnají spadaná jablka a špendlíky, ale nepohrdnou ani ořešákovým listím a po čase už se neleknou ani velkého houfu dětí, které k nim natahují ruce skrz plot. Nasušili jsme první letošní křížaly z hrušek a otiskávali zajímavé přírodniny na trička. Konečně jsme také založili klášterní bylinkovou zahrádku – a za tu práci dostali zahradníci okamžitou odměnu, když při rytí objevili několik starodávných skleněných a porcelánových nádobek, které do hlíny kdosi dávno naskládal…

Hospodin nám popřál nejlepší možné počasí  – a to jediné odpoledne, kdy pršelo, jsme strávili v HistoryParku  v Ledčicích. Měli jsme možnost vyzkoušet práci archeologů – třeba hledat kované hřebíky pomocí detektoru nebo vykopávat prehistorický hrob. Zážitků je zkrátka více, než je možno vypsat.

Na organizaci a průběhu tábora se také ukázalo, že děti – ať už „farní“, nebo jejich kamarádi – dokázaly utvořit skupinu, kde každý mohl uplatnit to, v čem je dobrý, a zároveň se při společném objevování života zahrady i prostorů kostela a kláštera něco naučit od ostatních. Moc jsme také ocenili vstřícnou spolupráci rodičů, kteří se například zcela samozřejmě nabídli, že nám střídavě na každý den uvaří společné jídlo. A konečně, máme odzkoušeno, že Ekocentrum Zvonice může  sloužit jako perfektní společenský prostor pod širým nebem, kde se mohou při různorodých příležitostech setkávat děti i dospělí.  Pojďme toho dále využívat!

Barbora Matiášová

Odkaz na fotky z tábora je zde.